Święte Triduum Paschalne

Święte Triduum Paschalne to najważniejsze trzy dni całego roku liturgicznego. W Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Wielki Piątek jest czasem kiedy rozmyślamy nad Męką i Śmiercią Jezusa Chrystusa. Wielka Sobota jest czasem, kiedy to Jezus leży w grobie. Wreszcie w Niedzielę Zmartwychwstania upamiętniamy Zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa.

W Wielki Czwartek w naszym kościele sprawowana była Przenajświętsza Eucharystia pod przewodnictwem Ks. Proboszcza, koncelebrowali: wikarzy – ks. Rajmund, ks. Tomasz; księża seniorzy: ks. Stefan, ks. Jerzy, ks. Werner, ks. Bronisław, ks. Piotr. Po zakończonej Eucharystii grupy działające przy parafii złożyli duchownym życzenia. Następnie Najświętszy Sakrament został przeniesiony do kaplicy Adoracji.

W Wielki Piątek w czasie Liturgii Męki Pańskiej w kościołach jak i na wieżach kościelnych nie słychać bicia żadnych dzwonów. W kościele również nie grają organy. O godzinie 18.00 Liturgii Męki Pańskiej przewodniczył ks. Tomasz – wikariusz naszej parafii.

Zaś o godzinie 21.00 z naszego kościoła przeszła Droga Krzyżowa do kościoła oo. Franciszkanów ulicami naszego miasta.

W Wigilię Paschalną (o godzinie 20.00) pod przewodnictwem ks. Rajmunda została sprawowana Liturgia upamiętniająca Zmartwychwstanie: Liturgia światła z poświęceniem paschału; liturgia słowa składająca się z 7 czytań z Starego Testamentu, 1 z Nowego Testamentu i Ewangelii; liturgia chrzcielna, który przypomina nam własny nasz chrzest oraz liturgia Eucharystyczna.